Üretim sürecine genel bakış

July 4, 2018

hakkında en son şirket haberleri Üretim sürecine genel bakış
İlk olarak, üretim otomasyonu:

1. Yama serisi yüksek hassasiyete sahiptir ve hata mikron düzeyindedir;
2, yüksek üretim verimliliği, saatte 20.000'den fazla;
3, kolay, basılı tahta diyagramı doğrudan makine tanıma CAD biçimine dönüştürmek için yeteneği ile programlamak kolay;
Şekil 4'te gösterildiği gibi, ürünün hammaddelerinde üretim otomasyonu, bitmiş ürün otomatik olarak tamamlanıncaya kadar manuel işlem yapılmadan bilgisayar tarafından kontrol edilir ve operatörün sadece yardımcı ve üretim süreci izlemesinden sorumlu olması gerekir;
5, çevre koruma gereklilikleri doğrultusunda, üretim hattı uluslararası elektronik ürün ROHS standart üretim sürecine uygundur, ürün otoritenin ROHS sertifikasını almıştır.

İkincisi, yönetim bilgisi:

Güç koruma cihazlarının üretimi, küçük gruplar ve çoklu çeşitlerle karakterize edilen diğer elektronik ürünlerden farklıdır. Ve çok çeşitli bileşenler, manuel bileşenlerin satın alınmasında büyük bir sorun yaratıyor. Gelişmiş ekipman ve gelişmiş yönetim ile, şirket 2007'nin sonunda ERP kurumsal kaynak yönetimi yazılımını piyasaya sundu. ERP sistemindeki tüm enstrümanların farklı BOM'larını koruyoruz ve ardından ürünlerin binlerce hammadde tedarik planını otomatik olarak hesaplıyoruz. Tüm makinenin BOM'una göre MRP, önceki manuel planlama ile getirilen yanlış satın alma ve aşırı hammadde alımını önler. Kaçak alımları gibi olayların ortaya çıkması fonların tam olarak kullanılmasını sağlamıştır.
Müşteri siparişi CRM sistemi tarafından şirketin ERP sistemine yüklenir. Tamamen sorunsuz bir şekilde bilgisayar tarafından bağlanır. Tüm makinenin üretim BOM'una göre MPS tarafından otomatik olarak hesaplanır ve yanlış malzemeden ve eksik kıllardan kaçınmak için ilgili üretim sırası üretilir. Her bir işlem, üretim bilgilerinin gerçek zamanlı yüklenmesini, ürün üretim durumunun doğru gösterilmesini, ürünle ilgili verilerin doğru istatistiklerini ve tüm üretim sürecinin tam kontrolünü sağlayan ürün üretim sürecinin güvenilir garantisini sağlayan barkod tarama ekipmanı sağlar. .

Üçüncüsü, üretim bilgisi görselleştirmesi:
Üretim alanına büyük ekranlı bir elektronik ekran yerleştirdik. Planlanan miktar, serbest bırakılan miktar, devam eden çalışma sayısı ve her bir müşterinin siparişinin tamamlanan miktarı, üretim programı için en iyi yardımcı araç olan gerçek zamanlı olarak görüntülenebilir.
Üretim departmanının bilgi platformuna uzaktaki bir istemciden erişilebilir. İlgili sipariş numarası girildiği sürece, siparişin mevcut üretim durumu sorgulanabilir ve üretim bilgisi ile pazarlama departmanı arasındaki etkileşim gerçekleştirilir.
Şirket yönetim personeli, çalışanların üretim bilgileri, üretim sırasında üretilen kalite anormal bilgileri vb. Dahil olmak üzere şirketin herhangi bir bilgisayarı aracılığıyla üretimle ilgili bilgileri sorgulayabilir. Tekrarlanan anormalliklerin sayısı sistemde ayarlanan alarm sayısının üst sınırına ulaşırsa, sistem bu bilgiyi otomatik olarak uygun amirine rapor eder. Sistem her ay bu bilgilere göre otomatik olarak çeşitli grafikler çizer. Bazı özel işlemlerle toplanan veriler, kalite anomalisi analizi için otomatik olarak normal dağılım eğrilerini çizebilir.

Dördüncü olarak, üretim ortamı tozsuzdur:

Şirketin benimsediği kurşunsuz süreç nedeniyle, üretim ortamının üretim sürecinde ürün kalitesi üzerinde büyük bir etkisi olduğunu gördük. Şirket tüm üretim atölyesinde hava tozu, yaz sıcağı, yağışlı mevsimdeki ıslaklık ve kışın statik elektrik olmak üzere ilgili değişiklikler yaptı.
1. Tüm orijinal gereksiz pencereleri kapatın ve atölyeye giren geçitleri tamamen kapatın;
2, tüm atölye sıcaklığı yıl boyunca sabit olacak şekilde, çok sayıda klima donanımları yükleyin;
3. Atölyedeki nemin makul bir aralıkta olmasını sağlamak için büyük bir hava dondurucu kurutucusu satın aldı;
4. Antistatik zemin döşenir ve antistatik bir tavan döşenir. Atölye tabanının topraklama noktası belli bir mesafeye ayarlanmıştır. Atölyedeki her ekipman ve tezgahın toprağa bağlanabildiğinden emin olun. Her çalışan statik elektriğin ürün kalitesine etkisini azaltmak için antistatik tulumlar çıkardı ve çalışma sırasında antistatik bilezikler taktı.